Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | ARICILIK | Arıların katili belli oldu

Ana Arı | ARICILIK | Arıların katili belli oldu

Tarih 20 Nisan 2017, 11:37 Editör

Dünyanın dört bir yanında arı kolonilerinin esrarengiz ölümleri açıklık kazandı. Katilin kimliği'ni belirlemek için Çin'den ABD'ye sürdürülen araştırmalar sonuç verdi.

Arıların insanlar açısından önemi sadece bal yapmakla sınırlı değil.


http://www.aridostlari.com/video/44-8000000-bir-gunde-kayboldu.html

Bu çalışkan böcekler, tozlanmaya yardımcı olduklarından tarımda da önemli bir rol oynuyor. Ama dünya çapında arıların sayıları gittikçe azalıyor.  yönetmen Markus Imhoof sinemalara gelen belgesel filmi ‘Baldan Daha Fazlası’ ile bu konuya dikkat çekiyor.

Markus Imhoof, filmine hazırlanırken arıların neden topluca öldüklerini bulmak için tüm dünyayı dolaştı. Arılar, sığır ve domuzdan sonra insanlar için en önemli 3’üncü hayvan. Basit bir örnek vermek gerekirse arıların bitkileri tozlaştırması, dünya ekonomisine yılda yaklaşık 70 milyar dolarlık katkı sağlıyor.

Zararlıları bitki ve meyvelerden uzak tutmak için üzerlerine sıkılan pestisitler arılara da zarar veriyor.  çin de pestisit kullanımı nedeniyle tek bir arının bile yaşamadığı alanlar var. Buralarda çiçek tozlarının dağıtımı işi meyve yetiştiricisine kalıyor. Çiftçiler, merdivenlerle ağaçlara çıkıp bu zorlu işi kendileri yapmaya çalışıyor.

TOPLU ÖLÜMLER

Sadece Çin’de değil avrupa ve Amarika da da arılar ölüyor.

2006’da ABD de, 2008’de Almanya da toplu ölümler oldu. Arıların ölümüne böcek ilaçlarının sebep olduğu ortaya çıktı. Bugünlerde sadece çok düşük dozda kullanılmasına izin verilen Neonikotinoid adlı tarım ilacının da arıların yok olmasına yol açtığı tespit edildi.

Fransa ve ingiltere de yapılan araştırmalar Neonikotinoid adlı ilacın küçük dozlarının bile zararlı olabileceğini gösteriyor. Zehir, bitkinin üzerine doğrudan sıkılmıyor, tohumları Neonikotinoid içeren bir karışımda yıkanıyor. Böylece madde bitkinin içine nüfuz ediyor. Böylece arıların daha az miktarda zehre maruz kalması, bitkileri yiyen zararlıların ise doğrudan zehirlenmesi hedefleniyor.

Ancak araştırmacılar yaptıkları deneyde hayvanlara kültür bitkilerinde kullanılan dozda zehir verdi. 6 hafta sonra zehre maruz kalan arıların oluşturduğu kolonilerin yüzde 85’inde kraliçe arı meydana gelmediği ortaya çıktı. Kraliçe arı tüm koloninin yaşamını sürdürebilmesi açısından önem taşıyor. Ayrıca deneyde zehre maruz kalan arıların kovanlarının da daha küçük olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, yaptıkları ikinci bir deneyde uçuş davranışlarını araştırmak için 653 arıya çip monte etti. Arılardan bir kısmı düşük dozda Nikotinoid’e tabi tutuldu. Nikotinoid uygulanan arılarda uçuş sırasında ölümler diğerlerine göre 2 ile 3 kat daha fazla oldu. Araştırmacılar, zehrin arıların yön bulma yeteneğine zarar verdiğini düşünüyor.

Batı’daki bal arılarına pestisitlerin yanı sıra Varroa paraziti de zarar veriyor. Asya kökenli bu parazite karşı Asyalı bal arıları bağışıklık kazanmış durumda. Arının vücuduna bir kene  gibi yapışan ya da peteklerdeki larvalara yerleşen bu parazitler kan emiyor. Bu parazitlerle mücadele oldukça zor ve çoğunlukla sonuçsuz kalıyor.

TARTIŞMALI AŞILAMA

Özellikle erkek larvalar bu parazitin saldırısına uğruyor. Bu nedenle birçok arıcı yem olarak kullandığı parazitli erkek arıları yumurtadan çıkmadan önce toplayıp yok ediyor. Ayrıca organik asit kullanarak zararın önüne geçmeye çalışanlar da var. Genetiği değiştirilmiş DNA aşısıyla arıların daha dayanıklı hale getirildiği bu yönteme ise birçok arıcı karşı çıkıyor.

Alman Doğa Koruma Birliği’ne (NABU) göre geçtiğimiz yıllarda Avrupa’daki arı popülasyonunun yüzde 10’u azaldı. Bu oran ABD’de yüzde 30 ortadoğu da yüzde 85. Tek bir arı kolonisi 60 bin arıdan oluşuyor. Geçen kış sadece Almanya’da 300 bin koloni yok oldu. Bu da yaklaşık 18 milyar arı ediyor.

Yapımcı Markus Imhoof, filminde şu sonuca varıyor: “Arıların ölmesinin bir değil birçok nedeni var. Arılar insan uygarlığından kaynaklanan sonuçlardan ölüyor.” 

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bu haber 9935 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Damızlık Yığılca Arısı | Üretimi | Satışı

Ana Arı | Profesyone Arıcının Takvimi: 2017 İlkbahar Bakımı

Ana Arı | Profesyone Arıcının Takvimi: 2017  İlkbahar Bakımı Sitemizde benzer Konular: Dünyada ve Türkiye'de Aylara Göre Arıcılık ORGANİK ARICILIK | Takvimi Arıcının Takv...

ARICILIK | Erkek Arı Üretimi

ARICILIK | Erkek Arı Üretimi erkek arı larvası faydaları erkek arı larvası ne işe yarar kovanda erkek arı neden çok olur erkek arılar hakkında b...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.