Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI Sertifikalı Ana Arı Üretimi ve Satışı
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

........ANA ARI......


İşçi Arı


Ana Arı | Yığılca Arısı

Ana Arı | Yığılca Arısı

Tarih 03 Kasım 2016, 15:19 Editör

Yığılca Arısı ile ilgili olarak sunları sitemizde bulu bilirsiniz
yığılca arı ırkı özellikleri,satılık yığılca arısı,yığılca arısı videoları
yığılca arıcılar birliği,yığılca balı,yığılca arıcılar birliği iletişim
yığılca bal üreticileri birliği kimlerin elinde,düzce yığılca arısı

             Kekeçoğlu (2007)’nun Türkiye’nin 56 farklı lokasyonundan örnek alarak yaptığı araştırmada Yığılca arısı vücut iriliği ve organlarının uzunlukları bakımından diğer illerin arı popülasyonlarından farklı bulunmuştur.
                Yığılca arısının ön kanat uzunluğu ortalama 9.30; arka kanat uzunluğu ortalama 6.60 çıkmıştır. Bacak karakterlerinden Femur uzunluğu * 2.81 Tibia uzunluğu *3.23, Basitarsus uzunluğu*2.18, Basitarsus genişliği* 1.20. olarak bulunmuştur.
                 Daha sonra sürdürülen geniş çaplı araştırma sonuçları da Yığılca arı ekotipinin genetik ve morfolojik bakımdan farklılığını ortaya koymuştur. Moleküler tekniklere dayanılarak yapılan genetik çalışmalarda Yığılca arısı mtDNA/SspI kesim bölgesine göre genetik bakımdan da farklı bulunmuştur (Kekeçoğlu 2009a,b,c). Daha sonra Ticari Ana arı Üretimi Yapan İşletmelerden Alınan Ana arılarla oluşturulan Kolonilerin Bazı davranış, Koloni Gelişimi ve verim özelliklerinin Batı Karadeniz Bölgesi koşullarında Karşılaştırılması başlıklı tübitak projesindeAnadolu Kafkas ve Yığılca arısı karşılaştırılmış ve Yığılca arısının Anadolu ve Kafkas arısına göre 3 katı daha fazla bal verimine sahip olduğu görülmüştür (Gösterit ve ark., 2011, TUBİTAK 1100432 nolu proje). Güler ve ark. (2011) Batı Karadeniz Bölgesi Balarısı (Apis mellifera L.) Populasyonun Morfolojik Özellikleri isimli bildirisinde Yığılca arısının scutellum renginin sıfıra yakın olması ile diğer bal arısı populasyonlarından ayrıldığı bildirilmiştir. Diğer bazı araştırıcılarda yayınlarında Yığılca arısının farklı bir ekotip olduğundan söz etmektedir (Güler et al. 1998;Kandemir 2010 ve Bouga ve ark., 2011).
                 
                     Araştırma sonuçlarının yayınlanması ile literatürlere giren Yığılca ekotipi yüksek bal verimi ile Türkiye arıcılığına ümit vad ediyor. Çalışkan , kışa dayanıklı, diğer ekotiplerin 3 katı bal verimine sahip. Gelecekteki ıslah ve seleksiyon çalışmaları için ümit vaadediyor. Ve artık Tarım Bakanlığı tarafından tescillenmeyi bekliyor. Resim 1. Yığılca Ekotipi Saklı kent Yığılca’nın il merkezine çok uzak olması yollarının bozuk olması nedeniyle bu ilçeye dışardan göçer arıcı girişi söz konusu olmamıştır. Modern hayatın henüz uğramadığı Yığılca’da tıpkı insanı gibi doğanın ve arılarının dahomojen yapısı bozulmamıştır. İlçede yapılan araştırmalar sonucu arıcıların dışarıdan ana arı satın almadığı, 20-30 yıllık bir zaman diliminde atadan deden kalma kolonilerin devamlılığını sağladıkları anlaşılmıştır.
                        Burada uzun yıllardır saf sürekli kendi içinde yetiştirme dışardan göç almama söz konusudur. Dolayısıyla Yığılca’da coğrafik izolasyona bağlı olarak bulunduğu çevreye ve floraya adapte olan bir ekotip gelişmiştir. İlginçtir bu ilçenin arısı tıpkı insanı gibi, saf temiz kirlenmemiş, istemez ilçesine bir başka yörenin arısının girmesini. Yığılca, yerli halkı tarafından “saklı kent” olarak anılmaktadır. Batı Karadeniz Bölgesi’nde Düzce İli’ne bağlı bir ilçe olan Yığılca (saklı kent), batıdan Düzce ili ve Akçakoca ilçesi, güneyden Kaynaşlı ilçesi ve Bolu ili, kuzeyden Zonguldak ilinin Alaplı ilçesi, doğudan Bolu ilinin Mengen ilçesi ile çevrilidir. İlçe toprakları engebeli ve dağlık bir arazi yapısına sahiptir. Yığılca İlçesi arazi konumunun eğimli, kayalık ve ormanlık olmasından dolayı tarıma elverişli değildir. Ülkemiz arıcılığının temel unsurlarından olan bitki çeşitliliği bakımından son derece zengin; topografik yapısı nedeniyle arıcılık için son derece elverişlidir. Yabancıları sevmez, Yığılcalı olmayan dostlarına karşı hırçındır.. Resim 2. Orman Gülü (Rhododendron) Yığılca’da göçer arıcılık yapılmadığı için burada arıcılığı geliştirmeye yönelik bal üretim ormanları kurulmaya başlanmıştır. Çevre Orman Bakanlığı’nın desteklediği ve Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) yürütücülüğünde gerçekleştirilen Bal Üretim Ormanları sayesinde Yığılca’da arılara 6-7 aylık bir periyotta sürekli bir nektar ve polen kaynağı sağlanacaktır.
     
                   Ayrıca DAGEM tarafından Yığılcalı genç kızlar ve bedensel özürlü kişiler arıcılık konusunda eğitilerek yörede arıcılığın yaygınlaştırılmasına işsizlere istihdam sağlanmasına çalışılmaktadır. Resim 3. (Yığılca’da) Arıcılık araştırma çalışmalarından manzaralar. Ekotipler genom ya da gen frekansı bakımından farklılık göstermeyebilir. Ancak morfometrik, fizyolojik ve doğal yaşam koşullarına uyum bakımından diğerlerinden farklılık gösterirler. Bunun en güzel örneği Muğla arısıdır. Türkiye’deki arı ırkları ile ilgili şimdiye kadar yapılan araştırmaların hiçbirinde Muğla arılarının genetik farklılığından söz edildiğine rastlanmamaktadır. Ancak Muğla arısının üretim dönemini çam ağaçlarının çiçek açma zamanına göre ayarlaması ve Muğla yöresinin iklim şartlarına daha fazla uyum göstermesiyle diğer arılardan farklılaşmıştır ve bu farklılığı uluslar arası platformda kabul görmüştür. Yığılca ekotipi ise kışı geç bitirip ilkbahara geç girmesine rağmen hızla diğer yöre arılarına ulaşmakta ve diğerlerinin 3 katı bal verimi sağlamaktadır.      
 Dikkat : Yığılca Arısı satışımız yoktur..!  yığlıca arısı DAGEM tarafından Yığılcalı genç kızlar ve bedensel özürlü kişiler arıcılık konusunda eğitilerek yörede arıcılığın yaygınlaştırılmasına işsizlere istihdam sağlanmasına çalışılmaktadır.

Bu haber 9630 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DAMIZLIK ANA ARI

Kafkas Arısı

Kafkas Arısı kafkas arısı ile ilgili olarak sunları sitemizde bulu bilirsiniz. kıbrıs bal arısı-suriye bal arısı-anadolu arısı ...

Ana Arı | Buckfast arısı

Ana Arı | Buckfast arısı Buckfast arısı ileilgili olarak sunları sitemizde bulu bilirsiniz buckfast damızlık ana arı,buckfast bee,buckfast ...

SiparişverCanlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

Sitemizi Niçin Ziyaret Ettiniz ?

Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Apimondia 2017

Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere belfast , karniyol, kafkas, italyan ve Yığılca arısı ile damızlık olarak ise kafkas ve yığılca ana üretimi ve arı satışı yapmaktayız ... Ülkemizde de farklı ırkların Adapdasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcutdur.