Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


BUCKFAST ARISI

BUCKFAST ARISI

Tarih 06 Ocak 2018, 02:13 Editör

BUCKFAST ARISI ile ilgili sitemizde bulunanlar.
buckfast damızlık ana arı-belfast arı verimi-buckfast arısının bal verimi
belfast ana arı satıcıları-iyi arı ırkı-belfast arı amasya-bal verimi yüksek arı ırkı-en sakin arı ırkı-

buckfastbeekeepersgroup.co.uk web sitesinden tercüme edilmiştir
Türkçeye çeviren:Hakan BOZKURT

Buckfast arısı İngiltere Devon'daki Buckfast Manastırında, Brother Adam (1898-1996) tarafından geliştirildi. Asıl adı Karl Kehrle olan Brother Adam, Almanya'nın Mittelbiberach kentinde dünyaya geldi ve annesi tarafından on bir yaşında manastıra gönderildi.

Buckfast arısının gelişimi; İngiliz esmer arısının önemli bir kısmı geçen yüzyılın ikinci on yılında (1920) akarin hastalığı ve / veya felç salgını nedeniyle yok olduğunda başlamıştır. İngiliz Apis mellifera mellifera (Avrupa Balarısı) türü özellikle hastalıklara duyarlıydı ve İngiltere'nin geniş bölgelerinde tahrip olmuştu; Öyle görünüyor ki, çok küçük bir nüfus hayatta kaldı.

 Buckfast'ta hastalıktan etkilenmeyen sayılı koloniler, İtalyan arıları ve İngiliz kraliyet arıları ile bu anaların melezlerinden oluşan kolonilerdi. Bu durum Brother Adam'ı, az miktarda girdi ile maksimum üretimli arıcılık yapmak hedefiyle, arıcılara mümkün olduğu kadar çok arzedilebilen nitelikte bir bal arısı üretmek için hayat boyu süren bir maceraya sevk etti.

Bununla birlikte, seçilen anaların çiftleşmelerini seçilen erkek arılarla kontrol edebilmesi gerekiyordu ve bu nedenle 1925 yılında Dartmoor'un uzak bir noktasında bir çiftleştirme istasyonu kuruldu. Bu çiftleştirme istasyonu 1990'ların ortalarına kadar sürekli kullanıldı.

Buckfast arısının mantığı, diğer arı popülasyonlarındaki istenen özelliklerin Buckfast ana çizgisine eklenmesidir. Bu olay, ekleme, seçme, ayıklama ve defalarca tekrarlama işlemi ile sağlanır. Bu benzersiz genetik kombinasyonlar sırasında ebeveynlerde bulunmayan özellikler sıklıkla ortaya çıkar ve bu yeni özellikler değer taşıdıkları takdirde, onları hattın içinde düzeltip, daha sonra Buckfast arısı hattına dahil edilmeye çalışılır.

BUCKFAST ARISININ BUGÜNÜ Günümüzde Buckfast arısı, diğer arı ırklarını kullanan arı yetiştiricileri tarafından sıkça kullanılan fenotipik / biyometrik özelliklerden ziyade, davranışa ve performansa dayalı arzu edilen Buckfast niteliklerine göre seçilen özelliklerle birlikte dünyadaki birçok arıcı tarafından kullanılmaktadır.

Buckfast Arısı; Uysal tabiatlı, Yüksek yaşama gücü, Endüstriye uygun, Düşük oğul eğilimi, Yüksek bal üretimi Bal stoklarının daha ekonomik olarak kullanılması Sağlıklı (Hastalıklara dirençli) ve istikrarlı Düşük propolis kullanımı gibi birçok çok iyi özelliklere sahiptir.

Buckfast arılarına karşı ayrı bir gündemi bulunan arı yetiştirme grupları arı hakkında çok yanlış bilgi yaymıştır. Bazı söylemler, damızlıkların yetiştirilmesinde kullanılan doğru yetiştirme yöntemlerini izlemeyen güvenilmez yetiştiricilerin "Buckfast" analarını ürettiğinin iddia edilmesinden kaynaklanmaktadır.

 Bu durum, bazı son kullanıcıların hoşnutsuzluğuna ve hatalı sonuçların bildirilmesine yol açtı. Defalarca tekrarlanan ve sık karşılaşılan hatalardan biri, Buckfast arılarının melez olmalarından dolayı doğru şekilde üretilemeyecekleri söylemidir. Doğru şekilde yetiştirilen Buckfast soyları hatasızdır, çünkü eğer Buckfast anaları Buckfast erkekleri ile çiftleştirilirse genetiği sabittir, tabii ki sonuç Buckfast olacaktır.

 Günümüzde diğer alttürlerden bazı genetik materyalleri bulunmayan arı popülasyonları olduğu konusunda şüpheler var. Buckfast analarının çiftleşmesi, suni tohumlamayla veya güvenilir izole bölgeler ve adalardaki çiftleştirme istasyonları tarafından kontrol edilmektedir. Buckfast damızlık yetiştirme merkezi İngiltere'den Almanya'ya taşındı ve burada arıcıların aralarında seçim yapabilecekleri çeşitli çiftlik istasyonları çalışıyor.

Buckfastimker, Avrupa çapında Buckfast arıcılarını birleştiren organizasyondur.

 Web siteleri: www.gdeb.eu Birçok damızlıkçı elindeki soyu internet üzerinden elde etmiştir ve bunlar şu web sitesinden incelenebilir: perso.fundp.ac.be/~jvandyck/homage/elver . Buckfast yetiştiriciliğinde yapılan müthiş iş miktarının iyi bir göstergesidir. Brother Adam tarafından başlatılmıştır.

BUCKFAST ARISININ GELECEĞİ Yukarıda belirtildiği gibi, Buckfast yetiştiricilerinin çoğunluğu Avrupa'dadır. Bu yetiştiriciler, Brother Adam tarafından başlatılan çalışmaya devam ediyor.

Bu büyük bir sorumluluktur. Kullanılan orijinal materyalin bir kısmı artık elimizde mevcut olmadığından, Brother Adam tarafından yapılan iş tekrar edilemez. Bunun nedeni ya ağır melezleme ya da yok olmadır. Bir arı soyunun kontrolsüz çarprazlama yoluyla yoğun olarak melezleştiği durumlarda, ıslahta kullanım özelliklerini düzeltmek zordur ancak imkansız değildir. Sadece işi daha zorlu kılmaktadır.

 İngiltere Buckfast arısının doğduğu yerdir ve 1990'ların ortalarından 2011'e kadar Buckfast arılarında tek bir ciddi ıslah programı bulunmamasının akıl almaz olduğu söyleyebiliriz. Bu durum giderilmeliydi ve İngiltere'de güvenilir çiftleştirme istasyonlarına ve orijinal Buckfast yetiştirme soylarına erişim sağlamak için bir ıslah programı başlatmanın birinci yolu olan damızlık grubu oluşturuldu. Eski adıyla Dartmoor Sherberton'daki Brother Adam'ın kullandığı çiftleştirme istasyonunu yeniden etkinleştirmek ve Exmoor'da iki tane daha çiftleştirme istasyonu kurmak için bir karar alındı. Bu çiftleşme istasyonlarına ek olarak, üreme programında suni tohumlama da uygulanacaktır.

BUCKFAST ARISI NELERDEN OLUŞUR? Sık sık "Neden Buckfast arılarını tercih etmeliyim?" diye soruluyor. Aşağıdakiler arasında pek çok neden var: Yukarıda belirtildiği gibi, Buckfast arıları üretken, çalışkan, aktif ve uysaldır ve kolaylıkla ele alınabilir, Karniyol arılar gibi aşırı derecede oğul isteği yoktur; bal stoklarını ekonomik olarak kullanırlar (tüm bal stoklarını yavru yetiştirmek için kullanan ve ardından aç kalma tehlikesiyle karşılaşan İtalyan arılarından farklı olarak); Diğer Mellifera türü arılar sıklıkla yavru hastalıkları (her iki tür yavru çürüklüğü ve kireç hastalığı) ile ilgili sorunlar yaşarlarken; Buckfast akarlarda dahil hastalıklara dirençlidir ( Açık sarı renkli İtalyan türü akarlara çok duyarlıdır).

BUCKFAST ARISI ÇOK YÜKSEK BAL ÜRETİMİ YAPABİLİR Eğer bal akımı varsa - bu arılar bal üretecektir. Buckfast arısı arıcılar tarafından doksan yıldır yetiştirilmekte ve yukarıdaki özellikleri elde etme amacıyla seçilmektedir. Mümkün olan en az miktarda girdi ile üretim yapmak ve mümkün olan en fazla sayıda değerli özelliği barındıran arıyı elde etmek için, 90 yıldır arıcılar tarafından seçilmekte ve yetiştirilmektedir.

Kaynak: buckfastbeekeepersgroup.co.uk

Bu haber 522 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Belfast Ana Arı | Üretimi | Satışı

Buckfast arısı. Brother ADAM’ın…

Buckfast arısı. Brother ADAM’ın… Buckfast arısı. Brother -buckfast arısının özellikleri belfast arisinin ozellikleri-buckfast bee buckfast arı ırk...

Ana Arı | Buckfast arısı

Ana Arı | Buckfast arısı Lisanslı ve secereli saf, hakiki damızlık Buckfast ana arı, Buckfast F1 ... Buckfast arısı ileilgili olarak sunları...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.