Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


ARICILIKTA IRK SEÇİMİ.

ARICILIKTA IRK SEÇİMİ.

Tarih 06 Ocak 2018, 02:14 Editör

İtalyan mı ? Karniyol mu ? Buckfast mı ? Kafkas mı ?
Midnite mı ? Starline mı ? Joes amca mı?arı ırkları video,arı ırkları resimlixhangi arı ırkı çok bal yapar-arı ırkları karşılaştırma,belfast arı ırkı-arı ırkları nasıl anlaşılır-sokmayan arı cinsi-cordovan arı

mainebee.com (ABD) web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

 Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT Arılarınızdan ne bekliyor ve istiyorsunuz? Tıpkı Almanların mavi gözlü ve sarışın, zencilerin geniş burunlu, siyahi, kalın dudaklarından ayırt edilebilmesi gibi mi?

Benzer olarak, ördek avcılarının göl veya gölet gibi sulak arazilerde avlarını düştüğü yerden rahatlıkla kurtarabilmek için bir Labrador retriever cinsi köpek kullanması; kuru arazilerde ise İrlanda Setteri kullanması gibi.

Her arı ırkı (çok sayıdadır) yanı sıra her bir ırkın alt tipi (daha da çok sayıda) birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için en iyi uyan ırkları veya alt tipleri seçmenize imkan verir.

 Belki de tüm bal arısı ırkları aynı olmadığı için şanslıyız, çünkü öyle olsaydı yazmam gereken bir şey kalmazdı . Bu nedenle, arzularınızı

 EN İYİ TATMİN EDEN arıyı seçmenizde size yardımcı olması için önemli olabilecek bazı özelliklerden bahsedeyim:

1) Uysallık
2) Çeşitli hastalıklara, Solunum Yolu akarlarına ve Varroa akarlarına karşı direnç
3) Erken ilkbaharda hızlı nüfus artışı
4) Kışlama kabiliyeti
5) Oğul eğiliminin az olması
6) Balın hızla olgunlaşmasını sağlama
7) Beyaz petek kapakları oluşturma
8) Çok az propolis kullanımı
9) Bala hazır olma ve kraliçe maliyeti
10) RENK (En azından bana göre.

Birçok arıcı, bu özelliği önemli olarak vurgulamaktadır.
 Yeni bir araba satın almak, yeni bir telefon almak, salon duvarlarını yeniden boyatmak veya saçını sarışın yapmak gibi).

 Bir kraliçe arının koyu renkli işçi arılardan ziyade altın(sarı) işçi arılar arasında bulunmasının daha kolay olduğunu kabul edeceğim. Ancak altın veya siyah arasında görülebilirliğinden ziyade

 İŞARETLİ bir kraliçe olmalıydı. Ha ha! Yukarıdaki listeye bakın ve her birinin önemini seçin, bu farklı özellikler arıların konumunu belirlemeniz için çok önemlidir ve özelliklerinden hangileri sizin için daha önemsizdir.

Örneğin arılarınız kentsel bir bölgede bulunuyorsa kuşkusuz uysal arılar olmalı.

Arıların yağmacılığa yatkın olmasını veya arılarınızın sıcak bir günde toplanıp komşularınızın köpek kulübesinde hatta daha kötüsü yatak odalarında bir oğul atmasını istemiyorsanız, beyaz petek kaplaması herhangi bir süzme bal üretmiyor veya satmıyorsanız oğula meyilli olmamaktan daha fazla önem arz etmez. Her ırkın iyi noktalarını ve kötü noktalarını söylemeden önce "Uzuvlar(organlar) üzerine yoğunlaşın" dememe ve bugüne kadar belirli bir ırkın akarlara karşı diğer ırklardan daha iyi direnç gösterdiğine dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını söylememe izin verin .

 Hepimiz, Karniyol arılarının YC2 alt tipinin ABD'de akar akınlarına neden olan koşullar altında direnç gösterebileceğini umuyorduk, ancak literatür bilgileri bu umudunu desteklemiyor.

 1998'de bilim adamları akarlara karşı herhangi bir ırkın tanımlanabilir bir direncini bulamamıştır.

Bugüne kadar, bir arı alt tipinin belirgin bir direncini arının sonraki soylarına aktarmanın hiçbir yolu bulunamamıştır. Ne yazık ki bilim, akar direncinin "anahtar"ını bulana dek, akarların öldürülmesi ve kontrol edilmesi arıcılığın tek alternatifidir.

 Her ırkın iyi ve kötü özellikleri hakkında konuşalım ve ülkemizdeki (ABD) en popüler arılardan büyük bir kısmını ayıracağım: İtalyan, Karniyol ve Buckfast.

 İTALYAN ARISI: apis mellifera ligustica ilk kez 1859'da ABD'ye getirildi ve derhal dikkat çekti. O zamana kadar arılarımızın hepsi eski İngiliz gemileri tarafından getirilen arılardı.

 Hastalıklı, dayanıksız, esmer İngiliz arısı, apis mellifera mellifera (Benim adımda bunun gibi çift isimli olsaydı kötü olurdu). "Yeni" İtalyan arısı, o sırada yaygın olan hastalıklara karşı daha dirençli, daha uysaldı ve bu yeni "çiftlik böceği"ni neredeyse cazip kılan ALTIN RENGİ idi.

Genel olarak, İtalyan arısı ırkında pek çok farklı alt tip bulunmaktadır, öncelikle ana arı yetiştiricileri tarafından seçici yetiştirme sebebiyle, İtalyan arılarına özgü özellikleri çoğaltılır veya azaltılır. Örneğin Üç farklı renk tipi vardır:

(1) İnsan derisi renkli alt tipi (Brother Adam tarafından en iyisi olarak tanımlanmıştır);
(2) Parlak sarı (Altın) alt tipi (Amerikalıları büyüledi ve halen 1998'de bir kaç çeşit vardı)
(3) Çok soluk limon renkli alt tipi. Çok önemli olmayan bu rengi unutarak,

 İtalyan arısının davranışının ayırt edici unsurlarından bahsedelim! Nispeten uysal ve oldukça sakindir.

Nektar toplama için büyük bir nüfusa sahip olmasına rağmen, nektar yetersizlikleri sırasında bile devam etmekte (hatta uzun süre aktif olunmayan kış ayları da dahil olmak üzere), yüksek gıda tüketimine neden olan yavru yetiştiriciliğine güçlü bir eğilimi vardır.

Genellikle bu güçlü yavru yetiştirme eğilimi, kışın veya erken ilkbahardaki geniş gıda tüketiminde, baharın gittikçe azalması ve dolayısıyla yavaş ilerleyen bahar gelişimine neden olur.

İtalyan arısı, mükemmel bir bakıcı (bazı bilim adamları hastalıklara dirençte etkili bir faktör olabileceğini düşünüyor) olarak bilinir, çok az propolis kullanır, mükemmel bir toplayıcıdır, muhteşem petek yapıcıdır ve parlak beyaz kapaklamayla balı örter.

Tabii herkes için EN İYİ arı gibi geliyor, fakat şimdi size İtalyan arısının ciddi kusurlarını söyleyeyim. Tüm arıcılar ve araştırmacılar, tüm bal arısı ırkları içinde İtalyan arılarının, "yağmacıların kralı" ünvanını kazandığını kabul etmektedirler.

Belki de bal depolarının yerini bulma konusundaki kurnazlıkları nedeniyle, arıcı bal veya nektarı yanlışlıkla veya dikkatsizce açıkta maruz bırakırsa, özellikle bir kıtlık sırasında, ilk olay çıkaran İtalyan "kızları" dır ve bu arada bu alan insanlar (Özellikle komşular) ve hayvanlar için uygun değildir. Bu zararlı özelliklerinin yanında, İtalyan arılar da can sıkıcıdır, çünkü arı kovanında koloni manipülasyonu yaparken sinirlenirler.

 Belki İtalyan arılar, boşaltılan insan nefes kokusuna diğer ırklardan daha fazla tepki vermektedir - kim bilir?

İtalyan arısı Akdeniz ikliminin "çocuğu"dur: kısa, ılık, nemli kışlar ve uzun bal akışlı kuru yazlar.

 Bu bizim tipik ABD Maryland hava durumumuz gibi değildir. Tabii ki en büyük fark, bizim ilk bal akışı baharın başında ve kısadır. Şüphesiz kışlarımız Michigan veya New York'a benzemez, fakat onlar da kısaca, ılık ve nemli değildir. Bizim kışlarımız normal Akdeniz kışı gibi değil ve belki de İtalyan arısı iklimimiz ve ilkbaharda kısa nektar akışı için en iyi arı olmayabilir.

 Karniyolları kullandığımın farkında olan İtalyan arısı taraftarları tarafından, katran ve tüylerle bulanmış halde iniş yapmadan önce, iyi yetiştirilmiş İtalyan arısının birçok arıcı için hala mükemmel bir seçim olduğunu düşünüyorum. Ve (SÜRPRİZ) bazı İtalyanları kendim özel amaçlı olarak, özellikle petek kabarttırmak ve geç dönem petekli bal üretimi için kullanıyorum.


 Ancak daha sonra Karniyolları tekrar kraliçe yapıyorum. Katran ve tüyler beni korkutuyor!

 KARNİYOL ARISI: apis mellifera carnica, tüm Avrupa arıcılarındaki en popüler ırk ve belki de dünyanın 2. en popüler ırkıdır. Orijinal yurdu, Doğu Avusturya, Hırvatistan, Doğu Çekoslovakya, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya'daki (tüm Tuna Nehri vadisi) Alplerin doğusundaki Karniyol Dağlarıdır.

Siyah (esmer) arılardan birisidir (sarı veya altın İtalyanlara nazaran) ve coğrafi mirası Akdeniz bölgesinden daha soğuk iklimlere daha uygun olmasını sağlar.

İtalyan ırkında olduğu gibi coğrafi konum farkları ve seçici ana arı yetiştiriciliği nedeniyle Karniyol arılarında çok farklı alt tipler oluşmuştur ve alt tiplere bağlı olarak biraz değişken özelliklere neden olur;

Örneğin Avusturya alt tipleri, çok az propolis üreten diğer karniyol alt tiplerinden kovanlara daha fazla propolis bulaştırmaktadır.

Arı ırkımı İtalyan arılarından Karniyola (1949) değiştirmiş ve uzun yıllar sonra onlar hakkında çok şey bildiğimi hissetsem de, Karniyollar hakkında dünyaca ünlü bazı genetikçiler ve arıcıların beyanlarını ve yazılarını vereceğim.

Dünya'ca kabul edilen Karniyolların iki özelliği;

(1) Olağanüstü uysallığı (Brother Adam (1966), Karniyolların tüm arıların en sessiz ve en uysal ırkı olduğunu belirtmiştir)

(2) Karniyolların, ilkbaharda polen akımının ilk işaretiyle "patlayıcı" erken gelişme dönemleri olduğudur. Brother Adam'ın "Bal Arılarının En İyi Alt-Türlerinin Arayışında" adlı kitabı, baharda erken gelişmesinden dolayı Karniyol arısına "mükemmellik için bahar arısı" demiştir.

 Karniyollar ve diğer ırklar arasındaki en büyük fark, nektarın yavaşlaması sırasında ya da özellikle sıcak kuru yaz mevsiminde nektar çok azaldığında, yavruların üretimini önemli ölçüde azalttığından, yiyeceklerden tasarruf ederek, enerjilerini ve besin stoklarını neredeyse insan aklıyla paylaşıyor görünmektedir.

 Yaz mevsiminde arıların uzun ömürlülüğünü arttıran, bu sağlamlık ve kışlama yeteneğinin doğal yetiştirmeye katkıda bulunmasının bir yararıdır.

 Dolayısıyla, karniyollar diğer arılardan çok daha az bir kadroyla kışlar ve dolayısıyla çok daha az kış stoğu kullanırlar. Bal arısı genetiği araştırmacısı Ruttner (75) ve araştırmacı Deitz (68) diğer arılardan bu farklılık hakkında çok şey yazdılar ve Karniyolun patlayıcı bir yavru yetiştirme döngüsünü tetikleyen polen mevcudiyetine aşırı bağımlı olduğuna dikkat çektiler (Söylemeye gerek yok, Maryland polen mevcudiyeti bakımından zengindir ve Noel'den kısa bir süre sonra polen ikame mevcudiyeti vardır).

İtalyanların aksine Karniyolların, yanlış kovana girmemesi veya yanlışlıkla güçlü bir koloninin zayıf bir koloniyi tüketmemesi için mükemmel bir yönelim duyusuna sahiptir.

Belki de bu güçlü yönelim duygusu, Karniyolların YAĞMACILIK YAPMAMA özelliğiyle ilgilidir.

(Bu, Ağustos ayında arılıkta bal döküp, yağmalanmak zorunda kalacağınız anlamına gelmez; bu, Ağustos ayında kovanlarınızı bir sonraki bölgeye götürmekten korkmadan kontrol veya manipüle edebileceğiniz anlamına gelir.)

İtalyanlar gibi Karniyollar da bal peteklerini parlak beyaz kapatırlar. Ne gösteri ama! Sonuçta, yavru hastalıkları Karniyol arısının anavatanı bölgesinde neredeyse bilinmiyor ve bir dereceye kadar dünyanın geri kalanında hastalıklara dirençlidir.

OFFF! şimdi neden Karniyolların tüm arıcılar için en iyi arı olarak düşünülmediğini açıklamak zorundayım ve aslında değil! Sıcak bir noel gününde arılarımın oğul vermeyeceğini söylediğim insanlara şaka yaptım.

 Karniyolların en büyük dezavantajları onların yüksek yaşama gücü ve erken baharda kolonilerinin çok hızlı gelişiminden dolayı oğul verme arzusudur.

Bununla birlikte, arı davranışlarının bilinmesi, iyi bir ıslah yönetimi, ana arı için her zaman yumurtlama alanının olması ve bir yaşın üzerinde hiç ana arı bulundurmamak fazla oğul eğilimini tolere edilebilir sınırlara indirebilir (Brother Adam, 1951: Ruttner, 1975; Imirie , 1994).

 Ayrıca, İtalyanlara kıyasla, Karniyollar, etkin bir petek örücü değildir ve bu nedenle petekli bal üreticileri için veya petek oluşturmak için çok iyi olmayabilir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, petek kabarttırmak için ve geç dönem petekli bal yaptırmak için İtalyan arılarını kullandım. Son olarak, Karniyolu diğer arılara tercih ettiğim kadar, o siyah bantlarından herhangi bir haz almıyorum ve sessizce içimden onun ALTIN olmasını diliyorum.

BUCKFAST ARISI:

Buckfast bir "ırk" mı yoksa iyi bir "melez" mi? Uzmanların gerçek bir sonuca varamadıklarını söylediklerini dinledim. Buckfast arısının geliştiricisi olan Brother Adam'ı tutan bir odada duvardaki sinek olmak isterdim; Gladstone Cale(Starline arısının geliştiricisi) ve Freidrich Runner'ın(Midnight arısının uzmanı), Buckfast'ın bir ırk veya melez olup olmadığı tartışmalarını dinleyin. Genetikte yalnızca bir acemi olarak, Buckfast'ın melez ve iyi bir tip olduğunu söylemeliyim, ancak bir ırk değildir.

Bununla birlikte, ana arılarının doğal çiftleşmeyle olan kızlarını kullanmayacak kadar akıllı olunduğu sürece kimin umrunda, sadece "saf" hatlarda yapılan suni tohumlamadan doğan ana arıları kullanmak gerekir. İngiltere Devon'da bulunan Buckfast Abbey'li Brother Adam, 1920'de tüm İngiliz arılarının yaklaşık % 95'ini tahrip eden akarin hastalığı (şimdi trake akarları olduğunu biliyoruz) sırasında, eski İngiliz esmer arısı apis mellifera mellifera'ya bir varis geliştirmekle suçlandı.

Hayatının geri kalanını tüm dünyayı, özellikle Avrupa ve Afrika'yı dolaşarak, o günkü arıcılar ve damızlıkçılar ile röportaj yaparak ve binlerce çeşit ana arıyı toplamış, kötü ve iyi özelliklerini kaydetmiştir. Elde edilen Buckfast arısı, Afrika arılarından bazıları da dahil olmak üzere çok sayıda çeşitli arı ırkı çizgisine sahiptir.

İngiliz Adaları ikliminde ve çevrede arıcılığı daha iyi hale getirmek için bazı değişikliklerle birlikte öncelikle İtalyan arısı temellidir. 1922 yılında ABD hükümeti herhangi bir arının yabancı ülkeden ABD'ye girmesini yasaklayan bir kanun çıkardı ve bu nedenle arıları denemek için Buckfast'a sahip olamadık.

Bununla birlikte, 1980'lerin başında, Navasota, Teksas'taki Weaver Arıcılık, ABD'de Buckfast arıları üretmek için Brother Adam ile bir anlaşma yapmıştır. Eyalet hükümetinin onayladığı bir koloni ile başlayarak, Brother Adam, sık sık dondurulmuş Buckfast spermalarını Weaver Arıcılığa gönderiyordu ve Weaver tarafından ana arı adayları suni tohumlanarak Buckfast arılarının orijinal kolonisi üretiliyordu.

 Bu ülkedeki Buckfast arılarının tek lisanslı tedarikçileri Weaver Arıcılık'tır. Maryland Bölgemiz için "en iyi arı" tespitinde bilimsel bir test için arı ortağımız Usta Arıcı Ann Harman ve ben çalışma yaptık.

İtalyanlar ve Karniyollarla karşılaştırıldığında neye benzediğini görmek için 1986'da 10 Buckfast ana arı satın aldık.

 Her koloni için bu testleri her yıl tekrarlamak ve 5 yıl boyunca devam etmek bizim planımızdı. Ancak Varroa akarının gelişi tüm dikkatimizi akar kontrolüne yöneltti ve 3 yıl sonra Buckfast davamızı sonlandırmak zorunda kaldık.

Buckfast hakkındaki sonuçlarımızı size söyleyebilirim.

İtalyanlar'ın iyi puanlarının çoğuna sahip güzel bir arıdır, ancak iyi bir İtalyan ırkı arı gibi uysal değiller ("iyi bir ırk" dedim) ve kesinlikle Karniyol kadar nazik ve uysal değiller.

 Bununla birlikte, Karniyolların aleyhine olan oğul eğilimleri Buckfast arısında yoktur.

Buckfast arısı İtalyanlar gibi, ya da başka bir ırkta olduğu gibi, akasya, harnup, keçi boynuzu ya da çobanpüskülü gibi erken bir mahsulde iyi bir iş yapmak için tam güce sahip değiller.

Normal nektar akışımızın yarı yarıya düştüğü Mayıs ortasına kadar zirveye ulaşamazlar.

Yağmacılık için iyi bir test yapamadık, çünkü hem Ann hem de ben yağmacılık için herhangi bir sebepten kaçınmak konusunda oldukça titiz davranıyoruz.

Ayrıca birçok Amerikalı için cazip olan parlak sarı veya altın arı değiller.

Akar akarisitleri konusunda bir fikrim yok, zira her zaman mentol kullandım.

Çünkü 1987'den beri trakeal akarlar, 1990'dan beri tüm akarlar için arılar kaybetmemeliler. Denemeyi bıraktığımızda, yeni ana arı talep etmedik ve bu 10 koloninin kendi kendilerine melezlenmelerine izin verdik ve melezleri kullanma sorunu iyi ispatlandı. Bu F1 ve F2 kızları kötü işçiler üretti ve biz hem Karniyollar hem de İtalyanlara geri döndük.

Gerçek bir erken nektar akışı olmaksızın ve özellikle uzun süren nektar akışına sahip bir bölgede bulunsaydım, sürü koruma önleminin önemli bir faktörü olarak her yıl yeni ana arı kullandığım için, Buckfast arılarını kullanırdım.

 İtalyanların sürekli yavru üretme ve yüksek gıda tüketiminden kaçınırdım.

Buckfast arısını acemi ya da arı sahipleri için arzu edilen bir arı olduğunu sanmıyorum, ancak bir düşünce olarak , planlı kişiler ve arıcılık kuruluşları için de gayet iyidirler.

KAFKAS ARISI: Şimdi, nispeten popüler olmayan arılardan biriyle, yani anavatanı Hazar Denizi yakınlarındaki Ural Dağlarının alt kısımları olan Kafkas Irkıyla ilgili birkaç söz söyleyeyim.

Kafkas arısı, diğer arılardan çok daha sonrasına kadar gerçekten "uyanamıyor ve canlanmıyor", Avrupa Yavru Çürüklüğü ve Nosema'ya dirençsiz görünüyor. Arıların belki de en uzun diline (6.8 - 7.4 mm.) sahip olması ve bir koloninin her elemanının muazzam miktarda çok "yapışkan" propolis kullanmasının istenmeyen bir nokta olması arıcılar arasında çok iyi bilinmektedir.

 Son derece uysaldır, ancak kalıtsal sorunları nedeniyle arıcılar tarafından kullanılmaz. Belki de en büyük kullanımı olarak, Kafkas ve Karniyolun bir melezleme kombinasyonu olan Midnite arısı telafi etmektedir.

Buckfast ve Midnite'den bahsettikten sonra, Amerikan Starline ve The Double gibi diğer hibritlerden de bahsedebilirim.

Melezler ve elbette Joe Amca, Kuzen Bill, Mary teyze ve eğer SİZİN planlanan bir programınız yoksa.


Arılarınız oldukça fazla MELEZ'dir.

Çiftleşmemiş ana arılarınızın yalnızca bölgeniz doğasının sağladığı gezip duran bir sürü erkek arılarla çiftleşmelerine izin verirseniz, arılığınıza belki de her çeşit hastalık mikroplarını, akarları, başka bir ırkı taşıyan bir melezliği bulaştırabilirsiniz.

Ve kim bilir, belki de Körfeze doğru giden tankerden kaçan bir sürüden saldırgan Afrika arısının erkeğini de bulabilirsiniz.

Afrika kökenli arılar, şoförlü bir limuzinle Rio Grande'ye getirilmedi, aksine Meksika nehri boyunca fark edilmeden aktılar. Melezlerin tümü, eksikliği gidermek veya bazı sorunlu özellikleri azaltmak umuduyla birisi tarafından özel olarak yetiştirildi.

Arıların hepsinin aynı olduğuna inanan bir grup bilgisiz insan var ya da arıcılığı sadece bir bal arısı sananlar.

Son olarak, bilinen ırk bir kraliçe için iyi özelliklerin ve kötü özelliklerin, bu ırkın özelliklerinin bir parçası olan 10 dolar harcamak istemeyen insanlar var.

Bir bilgili arıcı, koloni manipülasyonunda, daha fazla bal ürünü elde etmesinde veya genelde sağlıklı olduğu bilinen arılara sahip olmak için bu özelliklerden faydalanabilir.

Starline arısı, Dadant Co.(şirketi) Dr. Gladstone Cale tarafından, arılarının her ay büyük bal stoğu depolaması ve aklınıza gelebilecek diğer istenen özelliklerin hepsine sahip olan göçer arıcılar için tasarlanmış bir arı olarak geliştirildi ve tabii ki olumsuz özelliklerin hiçbiri yoktu.

Hiçbir ana arının çok uzun yaşaması beklenmemektedir bu yüzden kolonilerde yılda bir veya iki yılda bir analar değiştirilir, Bu melez, İtalyanlar'ın iki farklı hat içi soyundan yetiştirilmiştir; Ve 20 yıl önce oldukça popüler olduktan sonra popülerliğini kaybetti.

 Bu raporu bir ırkı veya alt tipi seçmelisiniz demeden sonlandırmak istiyorum.

Çünkü; "George iyi olduğunu söyledi" ya da "Ticari arıcı Charlie'nin XYZ arısını kullanması nedeniyle o arının iyi olması gerekir" veya "Profesyonel arıcılık uzmanı John, yalnızca High Bee Şirketi'nden arılar satın aldığı için en iyi arılar onlar olmalı " söylemlerinin ardından koşmamalıyız.

Ve son olarak ana arılarınızı en ucuzu olduğu için satın almayınız (Arabalar bu şekilde satın alınsaydı, herkes EZride sedan alırdı ve hiç kimse bir Cadillac veya bir Mercedes almazdı).

Tanrı sana bir akıl verdi - kullan! Arı özelliklerinden hangisini en çok istiyorsunuz? Hangi, kötü özelliklerden kaçınmak istiyorsunuz? Özellikle Maryland bölgesi için yazdıklarımı okudun; Arıcılık kitapları okumak ve arıcılık becerilerini bilen insanlarla konuşmak (Sadece Kulübünüzde veya çevrenizdeki arıcılarla değil - Kasabınıza veya bilgisayar öğretmeninize apandist ameliyatı konusunda tavsiyeler vermek istemediğinizi umarım).

 Bütün bunları yaptıktan sonra, kararınızı verin ve aynı bilgili insanlara "Hangi ana arı damızlıkçısını kullanıyorsunuz, Damızlıkçınızın bilgilerini alabilir miyim?" deyin.

 Arı kulübündeki iyi dostunuzun söylediğini unutmayın - belki de bir Lincoln ve bir Lexus almak arasında tartışıyorsunuz ve iyi dostunuz eski kasa Rambler'i övüyor ve size heyecanla anlatıyor: "O en iyisi!".

Bu haber 852 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.? Balarısı Islahı, Anaarı Yetiştirme ve Yapay Tohumlama,Arıcılıkta Yapay (Suni) Tohumlama,Arıcılıkta suni tohumla ve ...

Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma.

Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma. Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma ile ilgili Bulunanlar.? ana arı hangi ayda yumurtlar-ana arı neden yumur...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.