Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Arı Akarı Varroa Destructor’un mücadelesinde Organik asitler.?

Ana Arı | Arı Akarı Varroa Destructor’un mücadelesinde Organik asitler.?

Tarih 24 Ocak 2017, 03:13 Editör

varroa destructor’un mücadelesİnde organik asitler ve ucucu yağlarin kullaniminda avantajlar – dezavantajla nelerdir.varroa destructor ile ilgili araştırma.varroa jacobsoni,acarapis woodi,varroa ilaçları,varroa dumanı,paratarsotomus macropalpis,varroa nedir,varroa ile mücadele ,

Bal arılarının (Apis mellifera) dünyadaki en yaygın paraziti olan Varroa destructor’unneden olduğu Varroosis hastalığı, ergin arılarda % 25’e varan ağırlık kaybı, bakteri vevirüslere duyarlılık, yeni çıkan yavrularda kanat bozuklukları - karın kısalıkları, tedaviedilmediğinde ise kovanın sönmesine neden olmaktadır.

Parazitle mücadelede çeşitliyöntemler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Başlıca kimyasal ve doğal ilaçlar olarakgruplandırılabilecek bu ilaçlardan, doğal ilaçlar başlığı altında organik asitler ve uçucuyağlar bulunmaktadır.

 Bu ilaçların kullanımı tüm dünyada ve ülkemizde giderekartmakta ve piyasaya sürülen ticari preparatların yanı sıra, arıcılar kendileri de tarifleregöre bu ilaçları kullanıma hazır hale getirerek uygulayabilmektedir.

Organik asit veuçucu yağların gerek hazırlanması sırasında gerek kovana uygulanmasında vesonrasında, kullanım avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Ülkemizde enyaygın kullanılan organik asitler formik asit ve okzalik asit, en yaygın kullanılan uçucuyağlar ise kekik ve mentol başta olmak üzere diğer bazı bitkilere ait yağlardır.

Her ikisınıf ilaç da balın doğal yapısında bulunmaktadır. Doğru dozda, doğru miktar vetekrarda kullanıldıklarında balda veya balmumunda kalıntı bırakmamaktadırlar.

 Doğalyollardan elde edildikleri ve doğada (balda ve çiçeklerde) bulundukları için Varroalardadirenç gelişimi söz konusu değildir.

Formik asit yakıcı bir madde olduğundan ilacı hazırlarken ve kovana uygularkenmutlaka eldiven giyilmeli ve maske kullanılmalı, asidin buharı solunmamalıdır.

Okzalikasidin üst üste birçok sezon kullanılmasının ana arı üzerinde olumsuz etkiyapabildiğini bazı araştırıcılar bildirmişledir.

Uçucu yağların doğru dozda kullanılmamaları sonucu kullanım esnasında arılardakızgınlık ve huzursuzluk olabilmekte ve bazen tahammül edemeyen arılar kovanı terkedebilmektedir.

 Kullanım öncesinde ve sonrasında bazı hususlara dikkat edilerekavantajlar arttırılabilir ve bunlar gibi bazı dezavantajlar azaltılabilir.

Daha öncedengerçekleştirilen çalışmalar ve edinilen tecrübeler ışığında arıcılara, bilim insanlarına vesektör üyelerine, organik asitler ve uçucu yağların kullanımı, etkinliklerinin arttırılmasıve bazı olumsuz durumların önlenebilmesiyle ilgili ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Bu haber 2455 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ARICILIK | ARI HASTALIKLARI

Bal Arısı Koloni Kayıpları Ve Çözüm Yolları Nelerdir.?

Bal Arısı Koloni Kayıpları Ve Çözüm Yolları Nelerdir.? Bal arıları şifa kaynağı bal ve diğer arı ürünlerinin yanında bitkilerin tozlaşma vektörü olarak ekolojik-denge ve...

Dünyadaki tehlike altında.

Dünyadaki tehlike altında. NEONİKOTİNOİD ARILARI ÖLDÜRÜYOR; KULLANIMI YASAKLANSIN, DENETİMLER ARTIRILSIN

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.