Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Yapay ( suni ) Tohumlamada Dikkat Edilecek Hususlar nelerdir?

Ana Arı | Yapay ( suni ) Tohumlamada Dikkat Edilecek Hususlar nelerdir?

Tarih 18 Ocak 2017, 00:18 Editör

SUNİ TOHUMLAMA - Suni Tohumlama Nedir? -Bal Arılarında Üreme ve Döl Verimi - Arıcılık - Arılarda Kısırlık ve ölüne - Neden Olan Tohumlama Hataları | Mustafa ŞİMŞEK arılarda tohumlamadan sonra sperm gelmesi -Bal Arılarında tohumlama ve Suni Tomumlanmış Ana arı fiyatları - suni tohumlama nasıl yapılır
suni tohumlama arıları - Bal Arılarında suni tohumlama çeşitleri -suni tohumlama ders notları - Bal Arılarında tohumlama zamanı - Ana Arının kızgınlık sonrası Durumu.

Yapay tohumlamada dikkat edilecek en önemlihusus hijyen şartlarının sağlanmasıdır.
Hijyenikkoşulların sağlanması ve bunların sürekliliği esastır.

Tohumlama yapan kişinin, yapay tohumlama cihazınıntüm parçalarının, tohumlama yapılan yerin temiz vehijyenik olması bir zorunluluktur.

 Mikroorganizma bulaşığı; ana arının hastalanmasına ve ölmesine nedenolur. Yapay tohumlama sırasında ana arınınenfeksiyona yakalanması genellikle şu nedenlerdenkaynaklanır:

1. Semen toplama sırasında enjektör ucunun erkek arıdışkısı ile temas etmesi.

2. Tohumlama sırasında ana arının dışkısını boşaltması.

3. Steril olmayan alet ve ekipmanın kullanılması.

4. Şırınga ucu, dorsal ve ventral kancalar ile fizyolojiksıvının kontaminasyonu.
Yapay tohumlama işleminden sonra önce ellersonra enjektör ucu, ana arı tüpü, dorsal ve ventralkancaların yıkanıp temizlenmesi gerekmektedir.
Yapay tohumlamada diğer önemli bir husus,tohumlama bittikten sonra kafese alınarak kovanageri verilen ana arının sperminin spermatekasına 24saat içinde tümüyle geçişini sağlamak için, ananınkısa sürede serbest bırakılarak işçi arılarla temasınınsağlanması gerekmektedir.

Yapay Tohumlamanın Gelişimi

Ana arıların bir araç yardımıyla tohumlanması konusundaki çalışmalar, Huber’ in 1814 yılında kıldan yapılmış bir fırça ile semeni vajinaya aktarmayı başarmasıyla başlamıştır. Ancak ana arıların yapay olarak tohumlanmaları ile ilgili modern teknikler 1926’ da Dr. Watson’ un geliştirdiği bir şırınga ile erkek arıdan sperma toplayıp bunu bir mikroskop altında ana arıya enjekte etmesinden sonra gelişmiştir. Nolan, bir şırınga geliştirmiş ve anestezik olarak eter kullanımını başlatmıştır.

watson ve Nolan’ın vajina valfini bilmemeleri yumurta kanallarına semenin enjeksiyonunu tam olarak başaramamalarına ve dölleme başarısının düşmesine neden olmuştur. H. H. Laidlaw, 1932’de çiftleşme uçuşundan dönen ana arılarda diseksiyon yapmış ve ana arıların hepsinde yumurta kanallarının semenle dolu olduğunu, yapay tohumlama girişiminde bulunulan ana arıların yumurta kanallarının ise semen içermediğini ve vajina valfinin ana yumurta kanalını tamamen tıkadığını saptamıştır.

Laidlaw, 1934’ de bir sonda yardımıyla vajina valfini iterek ana arının yumurta kanallarına başarıyla semeni enjekte edebilmiştir.

Bu çalışma ile yapay tohumlamanın başarılabilmesi için temel kuralın semeni vajina valfinin ilerisine boşaltmak olduğu kanıtlanmıştır. Mackensen 1936 yılında Nolan’ ın cihazını geliştirerek daha modern bir tohumlama cihazı haline getirmiştir. Mackensen, Laidlaw’ ın tohumlama esnasında anestezik olarak kullandığı CO2’ i tohumlamadan sonra en az bir gün arayla iki kez uyguladığında, yapay tohumlanmış ana arıların doğal çiftleşen analar gibi erken yumurtlamaya başladıklarını saptamıştır. Kaftanoğlu ve Peng adlı araştırıcılar, 1980 ve 1982 yıllarındaki çalışmalarıyla erkek arılardan mikroskop kullanmadan kısa sürede fazla miktarda sperma toplamak için yeni bir yöntem (Washing Technique) geliştirmişlerdir. Bu buluşların ışığı altında çeşitli ülkelerde birçok araştırmacı tarafından yapay tohumlama tekniği ve tohumlama aletlerinin farklı modelleri geliştirilmiştir.

Bugün yaygın olarak kullanılan  yapay tohumlama aletleri; Mackensen, Laidlaw, Ruttner,Schneider, Fresnaye ve Schley aletleridir.

Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama

Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arılarıncinsel olgunluk yasına gelmis olmaları önemlidir.

Erkek arı cinsel olgunluk yasına 12–14 günde erisir.Yapay tohumlamada yararlanılacak erkek arılar 12–20 günlük yasta olmalıdır.

Genç erkek arılar (8–10günlük) ince sulu açık beyaz renkte semen üretir vebu semen çogunlukla mukoz sıvısı ile karısır. Oysa12 günlük ve daha yukarı yasta olan erkek arılarınürettikleri semen krem rengindedir ve kar beyazırenkte olan mukozdan kolayca fark edilir. Dörthaftalık veya daha yukarı yasta erkek arı kullanımı ise uygun degildir.

 Bu erkek arılar kullanıldıgındadaha az sperm spermatekada depolanır ve ana arıyumurta kanalında kalıntıya sebep olur ve bu daana arının hastalanmasına sebep olur (Mackensenve Nye, 1966; Kaftanoglu, 1987; Cobey, 2007).

Busekilde tohumlanan ana arılar genellikleyumurtlamadan ölürler. Hastalıkların çogukafeslenmis ana ve erkek arıların kullanımındankaynaklanır.

Ayrıca, arılık içerisinde araziden dönen erkekarılardan da yararlanmak mümkündür. Bu yöntemleerkek arılardan yararlanmak kapalı populasyon ıslahında mümkün olmaktadır.

 Yoksa hat veyaırklar arası melezlemeler gibi ıslah çalısmalarındaveya kontrollü yetistiricilikte bu durum söz konusudegildir çünkü istenmeyen genetik karısmaolabilecektir. Semen toplamak için cinsel olgunlugagelen erkek arılar küçük bir kafese alınır velaboratuvara getirilir. Kafes, erkek arıları içerisindenalmak için elin kolayca girebilecegi büyüklük veyapıda olmalıdır. Örnegin kullanılan bir kafes30x28x23 cm ölçülerindedir.

 Kafesin yanyüzeylerine sinek teli çakılır ve ön tarafı bir bez ileörtülür. Böyle bir kafese her defasında yaklasık 30–35 erkek arı alınır.

Henüz ergin hale gelmis erkekarıların genellikle kıl örtüleri daha fazla,abdomenleri daha genis, cornuaları turuncu renkteve abdomenleri daha yumusaktır. Yaslı erkekarıların ise kıl örtüleri azalır ve kanatları çogunluklayıpranmıstır (Page ve ark., 1982).Sonuç olarak verimi yüksek ve hastalıklaradayanıklı arı genotiplerinin üretimi ülkemiz arıcılıgıiçin büyük önem tasımakta ve bir anlamda dazorunlu hale gelmistir.

 Aksi takdirde ülkenin zenginflora kaynakları ıslah edilmemis ham genetikkaynak niteligindeki kolonilerin yetistiriciliktekullanılması ile israf edilmektedir. Bu amaçla üretimmateryali ana arı yetistiriciligi yapan isletmelererkek arı üretimini ihmal etmemeli ve üreteceklerierkek arıları da özellikleri bilinen kolonilerdenseçmeye özen göstermelidirler.

Bu haber 3035 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Damızlık Belfast Arısı | Üretimi | Satışı

Arılarda Vitamin Kullanımı ve Sonuçları.?

Arılarda Vitamin Kullanımı ve Sonuçları.? Benzer konular.! arılara vitamin ne zaman verilir,arı vitamin ilaçları arı vitamini nasıl verilir,beeagra arı vita...

Ana Arı | Polinasyon nedir

Ana Arı | Polinasyon nedir BİTKİLERDE TOZLAŞMA VE DÖLLENME bitkilerde dollenme nedir-tozlaşma bitki bilimi bulmaca tozlaşma çeşitleri-tozlaş...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.