Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı


Ana Arı | Arıcılıkta Yapay tohumlama ve kullanılan İşlemler

Ana Arı | Arıcılıkta Yapay tohumlama ve kullanılan İşlemler

Tarih 30 Aralık 2016, 00:55 Editör

ana arı suni tohumlama cihazı fiyatı,ana arı suni tohumlama kursu,ana arı suni tohumlama aleti,schley yapay tohumlama cihazi,suni tohumlama kursu 2016

Yapay tohumlamada kullanılacak ana arılar, arı sütü üreten genç işçi arıları fazla olan kuvvetli kolonilerde yetiştirilmeli, her bir koloniye otuzdan fazla larva transferi yapılmamalıdır. Yetiştirilen ana arıların kaliteli olması için transfer edilecek larvaların 0-24 saatlik yaşta olmasına özen gösterilmelidir. Daha yaşlı larvalardan üretilen ana arıların daha ufak, yumurtalıktaki ovariol sayılarının daha az ve spermatecha çapının daha küçük olduğu araştırmalar sonucu bulunmuştur.

Yapay tohumlama ve ıslah çalışmaları için yapılan ana arı yetiştiriciliğinde 9 mm çapındaki ana arı yüzüklerine çift aşılama (double grafting) yaparak daha kaliteli ve iri cüsseli ana arılar elde edilebilir. Ana arıların kolonilere verilmelerindeki güçlükleri ortadan kaldırmak için henüz çıkmamış kapalı ana arı gözleri içerisindeki ana arılar anasız çiftleştirme (ruşet) kolonilerine yerleştirilebilirler.

Çiftleştirme kolonilerinde en az 2-3 çerçeveyi kaplayacak kadar işçi arı bulunmalıdır.

Ana arının uçmasını ve doğal olarak çiftleşmesini önlemek için arının bir kanadı kesilmeli, kovanın giriş deliğine bir ana arı ızgarası yerleştirilmeli ve thorax bir boya ile veya numara ile işaretlenmelidir.

Döllenmemiş 5-15 günlük yaştaki ana arılara yapay tohumlama uygulanabilir. Fakat yapay tohumlama için en uygun yaş çıkıştan sonraki 6-7. günlerdir. Altı günlükten daha genç ana arıların üreme organları ve dokuları henüz çok zayıftır ve 15 günlükten daha yaşlı olanlarda ise dokuların esnekliği azalmıştır.

Bu nedenle yaşlı anaların yapay tohumlanmasında bazı güçlüklerle karşılaşılmaktadır. Ana arılar 20-30 günlük olduklarında ise, yumurtalıkları gelişip genişleyerek yapay tohumlanmaları çok zorlaşmaktadır. Yapay tohumlamanın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için eşeysel olgunluğa ulaşmış erkek arıların elde bulunması zorunludur. Erkek arı yetiştiriciliği mevsimsel olup her mevsim her kolonide istenildiği kadar ve istenen yaşta erkek arı bulunmaz.

Bu nedenle ana arı yetiştiriciliği ile erkek arı yetiştiriciliği belli bir ortak program dahilinde yapılmalıdır. Erkek arıların 24 günde ergin hale geldikleri ve 14 günde cinsel olgunluğa eriştikleri göz önüne alınırsa erkek arı yetiştiriciliğine yapay tohumlama yapılacak tarihten en az 40 gün önce başlanması gerekmektedir.

Yapay tohumlama çalışmalarında kullanılacak erkek arılar, ya kovan içerisindeki petekler üzerinden veya kovanın giriş deliği önünden yakalanarak toplanır. Toplanan erkek arılar en az kendileri ile eşit sayıdaki işçi arı ile birlikte bir kafese yerleştirilerek saklanabilirler.

İşçi arı katkısının amacı erkek arıların beslenmelerinin ve ısınmalarının sağlanmasıdır.

Toplanacak ana arının yapay tohumlama aletine yerleştirilmesi için önce ana arı bir ucu kapalı gerileme tüpüne itilir.

Gerileme tüpünde ilerleyen ana arı kapalı uca ulaştıktan sonra geriye dönerken ana arı tutucusunun tutucu borusu gerileme tüpü ile birleştirilir ve ana arının abdomeninin son 5-6 segmentinin tutucu borudan çıkması sağlanır. Karbondioksit tüpünden gelen hortum içi su dolu bir kaba daldırılarak gazın geliş hızı ayarlanır.

Karbondioksit geliş hızı, suda oluşturduğu kabarcıkların sayılabilecek şekilde olmasıdır. Karbondioksit tüpünden gelen ince plastik hortum ana arı tüpüne bağlanarak ana arının yapay tohumlama işlemi süresince baygın vaziyette kalması sağlanır. Ventral ve dorsal kancalar yardımıyla ana arının iğne çemberi mikroskop altında açılır.

Şırınganın ucu vajina girişinden vajinaya, oradan vajinal valfi geçerek lateral oviducta ulaşıncaya kadar yavaşça ve dikkatlice hareket ettirilir. Şırınganın kontrol düğmesi saat yönünde hafif çevrildiğinde semen sütunu hareket etmezse uç geri çekilmeli ve yeniden denenmelidir.

Eğer enjeksiyon sırasında şırıngadaki semen sıvısı kolayca hareket ediyor ve şırınga ucu etrafında herhangi bir taşma görünmüyorsa enjeksiyon başarıyla tamamlanmıştır. Semen başarıyla enjekte edildikten sonra CO2 gazı vanası kapatılır. Ana arı kancalardan kurtarılır ve tutucu borudan çıkartılır.

Ana arı kendine gelmeden marka yapıştırılır, kanadı kesilir (kliplenir). Ana arı kendine geldikten sonra işçi arılar tarafından bakımının sağlanması için alındığı kovana geri verilir.

ayrıca : Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arılarıncinsel olgunluk yasına gelmis olmaları önemlidir. Erkek arı cinsel olgunluk yasına 12–14 günde erisir.Yapay tohumlamada yararlanılacak erkek arılar 12–20 günlük yasta olmalıdır. Genç erkek arılar (8–10günlük) ince sulu açık beyaz renkte semen üretir vebu semen çogunlukla mukoz sıvısı ile karısır. Oysa12 günlük ve daha yukarı yasta olan erkek arılarınürettikleri semen krem rengindedir ve kar beyazırenkte olan mukozdan kolayca fark edilir.

Dörthaftalık veya daha yukarı yasta erkek arı kullanımı ise uygun degildir. Bu erkek arılar kullanıldıgındadaha az sperm spermatekada depolanır ve ana arıyumurta kanalında kalıntıya sebep olur ve bu daana arının hastalanmasına sebep olur (Mackensenve Nye, 1966; Kaftanoglu, 1987; Cobey, 2007). Busekilde tohumlanan ana arılar genellikleyumurtlamadan ölürler. Hastalıkların çogukafeslenmis ana ve erkek arıların kullanımındankaynaklanır.Ayrıca, arılık içerisinde araziden dönen erkekarılardan da yararlanmak mümkündür.

 Bu yöntemleerkek arılardan yararlanmak kapalı populasyon ıslahında mümkün olmaktadır. Yoksa hat veyaırklar arası melezlemeler gibi ıslah çalısmalarındaveya kontrollü yetistiricilikte bu durum söz konusudegildir çünkü istenmeyen genetik karısmaolabilecektir. Semen toplamak için cinsel olgunlugagelen erkek arılar küçük bir kafese alınır velaboratuvara getirilir. Kafes, erkek arıları içerisindenalmak için elin kolayca girebilecegi büyüklük veyapıda olmalıdır. Örnegin kullanılan bir kafes30x28x23 cm ölçülerindedir. Kafesin yanyüzeylerine sinek teli çakılır ve ön tarafı bir bez ileörtülür.

Böyle bir kafese her defasında yaklasık 30–35 erkek arı alınır. Henüz ergin hale gelmis erkekarıların genellikle kıl örtüleri daha fazla,abdomenleri daha genis, cornuaları turuncu renkteve abdomenleri daha yumusaktır. Yaslı erkekarıların ise kıl örtüleri azalır ve kanatları çogunluklayıpranmıstır (Page ve ark., 1982).Sonuç olarak verimi yüksek ve hastalıklaradayanıklı arı genotiplerinin üretimi ülkemiz arıcılıgıiçin büyük önem tasımakta ve bir anlamda dazorunlu hale gelmistir.

 Aksi takdirde ülkenin zenginflora kaynakları ıslah edilmemis ham genetikkaynak niteligindeki kolonilerin yetistiriciliktekullanılması ile israf edilmektedir.

 Bu amaçla üretimmateryali ana arı yetistiriciligi yapan isletmelererkek arı üretimini ihmal etmemeli ve üreteceklerierkek arıları da özellikleri bilinen kolonilerdenseçmeye özen göstermelidirler.

Bu haber 2528 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Damızlık Karniyol Arısı | Üretimi | Satışı

Suni tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Suni tohumlama amacıyla erkek arı toplama.? Yapay tohumlamada kullanılacak erkek arıların cinsel olgunluk yasına gelmis olmaları önemlidir.

KARNİYOL ARI IRKI

KARNİYOL ARI IRKI Karniyol Arısı - Ana Arı Üretimi -KARNİYOL ANA ARI-KARNİYOL ARI IRKI-Karniyol Arısının Davranış Özellikleri -KARNİY...

Siparişver
Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?
Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......

Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.