Türkçe           English           France           Germany          Rusia           Spain

ANA ARI ÜRETİMİ  VE ANA ARI SATIŞI| SERTİFİKALI
ANASAYFA                                                 VİDEOLAR                                                     ANKETLER                                                     RSS KAYNAĞI                                                     İLETİŞİM

:::::::::( e- market ):::::::::

::: ( Ziyaretci Bilgileri ) :::

.

Arı Satışı (Çerceve arı)

--------- Kraliçe arı------------

İşçi Arı






Ana Arı | Ana arı Alacakların Dikkatine..!

Ana Arı | Ana arı Alacakların Dikkatine..!

Tarih 11 Temmuz 2017, 01:26 Editör

Ana arı Satın alır iken dikkat edeceğiniz hususlar .!
Siz meslektaşlarımızın mağdur olmaması için arı dostları olarak bu konuyu açıklamayı görev bildik.

Saygı değer meslek taşlarım ana arı alır iken aracı şahıslardan değil direk ana arı üreticilerinden alınız.
 Bizzat görerek seçerek alınız; son zamanlarda İnternet sitesi yapımı deneyimi olan, bazı kişilerin arıcılık sektöründeki iletişim boşluğunu fırsat bilip, bir çok arıcılık sitesi açıp  10, 15 adet sahte isim ile  kraliçe arı pazarlamaktadır.

 Bu kişilerin  sattıkları ana arının  kalitesi, cinsi, üretim, şekli hakkında her hangi bir bilgisi bulunmamakla birlikte.

Daha önce kalitesiz ana arı üretiminden dolayı,müşterilerini  dağıtan,mağdur ve perisan edip,sözünü tutmayan ana arı üreticilerinden aldıkları, kalitesiz  soysuz cibilliyetsiz ana arıları sanki kendileri üretmiş gibi pazarlamaktalar.

Siz saygı değer meslektaşlarımın telefonda konuştuğu kişiye üretim yeri üretim şekli ve izni hatta ve hatta üretim videolarını ile ayrıntılı sorular sormasını, ayrıca sitelerinde bulunan  telefonların 118 80 den kimin adına kayıtlı olduğunun  , www.google.com.tr kime ait olduğunun teyidini yapabilirsiniz 

                                                 Saygılar Mustafa ŞİMŞEK



Gelelim konumuza;




Binlerce senedir Anadolu köylüsü arısının değerini ve verdiği ürünlerin sağlık açısından faydasını bilmiş ve bundan faydalanmış. Nadir de olsa Trakya’da göçmenlerin yanlarında getirdiği 100 seneye  yakın karniyol melezi ana arıları gördüğümü hatırlıyorum.

          Sadece eski geleneklerden dolayı değil, artık doğal  ve sağlıklı kolonilerin yetiştirilmesinde de   Türk ve yabancı bilim insanlarının çoğu  her türlü arı ırkının , kendi bölgesinde  kullanılmasını öneriyorlar. Peki bu kraliçe arı mucizesi  değerlendirilirken kraliçe arı  hakkında neleri bilmemiz gerekiyor? İşte geçen arı dostları olarak soru-cevapta sizin için derledik.

1 - Kaliteli ana arı nasıl olmalıdır?
 hangi unsurları  içermelidir. Tek ırkın, en sağlam ve en sağlıklı  arılarından, Özel yöntemlerle elde edilmiş saf ana arılar.
Özel yöntem nedir: Suni Tohumlama ,İzola Bölge

2 - İyi bir kraliçe arı nasıl anlaşılır?
Yapılan çalışmalarımızda ana arı koloninin devamlılığını sağlayan yegane unsurdur. Ana arının genetiksel özelliği bu arının balcımı, oğulcumu olduğunu ilk olarak ortaya koyan durumdur. Buna bağlantılı olarak arının yumurta performansını, ana arı üretme becerisini dolayısı ile propolis ve polen toplama gücünü ortaya koyacak neticede mum örme gücünü oluşturacaktır. Tabi floradaki nektarın bolluğu bir yana karakteristik özelliğini mutlaka yerine getirecek olan koloni, genetik kodlarında yazılı olan zamana uygun olarak bal derleme çabası içerisine girecektir.
Öncelikle ana arı iri olmalıdır. Birinci kıstas budur. Ana arının iriliği onun doğum ağırlığı ile mutlak suretle ilintilidir. İri doğmuş bir ana döllendikten sonra iriliği daha da artacaktır. Şöyle ki ana arı döl yatağında bulunan yumurtalıklar dizi dizi ve bir çok kanalcıklardan oluşuyor. Bu kanalcıklarda yumurta üretimi sağlanırken, ana arı erkek spermini de kendi abdomeninde bulunan sperm kesesi içerisinde depo ediyor işte bu gelişme ve depo özelliği ana arının vücut kitlesinin artmasına neden oluyor. Birde ana arının vücut büyüklüğü ile ilgili olan feromon denilen koku bezlerindeki kitledir. Bu kitle iri analarda daha büyüktür. Neticede koloniyi yöneten ana arının varlığını diğer koloni bireyleri ancak ve ancak bu yol ile anlarlar.
Ana arının vücudundaki cüsse büyüklüğünün bir nedeni de özellikle yumurtlama döneminde ana arıların sürekli beslenmesi gerekliliğidir. Yoksa bir günde mevsimin en mükemmel zamanında ağılığı kadar yumurta yapabilmesi bir mucize olurdu. Ana arının yumurta sıklığı ve yoğunluğu arttıkça cüssesi de büyüyecek ve cüsse büyüdükçe ana varlığını ortaya koyacak olan koloni içerisindeki açık kapalı ve larva yumurta dönemindeki bireylerin bile koloni içine verecekleri hormonal düzen ortaya çıkacaktır. Ana arı ne kadar kalabalık bir koloniye hükmedebiliyor ise, ne kadar çok fazla erkekle çiftleşebiliyor ise, ne kadar fazla feromon yapabiliyor ise, ne kadar çok fazla sürede fazla miktarda yumurta atabiliyor ve işçiler tarafından yok edilmemek üzere uzun süre yaşama şansı veriliyor ise o denli kalitelidir. Vasıflıdır denilir

3 - Hangi arı Irkı daha iyidir?
Irklarla çalışma arıcının tecrube ve deneyiminin başında gelir. Kişisel teçrube, yaşadığınız gölgenin iklim sartları, yaşam kültürünüz, gelenekleriniz gibi nedenlerle belirlene bilir. Buna rağmen kaliteli bir ana arı kendini farkettirecektir.
Seçeceğiniz ırkın karniyol ana arı, belfast ana arı, kafkas ana arı, anadolu ana arı, italyan ana arı gibi ırklardan olmasından ziyade bölgenize uyum sağlayacak nitelikte olması gerekir,Bölgeye uyum adapdasyonu herzaman önemlidir,arı alırken Öncelikle bulunduğunuz bölge ye uyum sağlayan arı tercihedilmelidir.

4 - Kaliteli saf ana arı nasıl üretilir?
Türkiyede koloni başına verim 17 kg ve fevkalade düşük.Oysa arıcılığı gelişmiş ülkelerde koloni başına verim Türkiye'nin en az iki katı.Bu düşük verimim nedeni 50 yıldır yapılan gezginci arıcılık nedeni ile Muğla , Anadolu, Kafkas ırkları gibi lokal arı ırklarının melezlenerek dejenarasyon düzeyinde verimliliklerini kaybetmiş olmasıdır.Ülkenin bu verimli ırklarının izolasyon, seleksiyon ve ana arı üretimi çalışmaları ile yeniden arıcılığa kazandırılması ihtiyacından duyulmaktadır.
kafkas arısı ile ilgili : çalışmalarla morfolojik, izoenzim ve DNA özellikleri belirlenen ve izolasyonu sağlanan Kafkas Arısı'nın bu Camili Ekotipi’nin bal verimi ve diğer fizyolojik özellikleri yönünden seleksiyonuna geçilmiştir. Havzadaki kolonilerin bal verimleri yıldan yıla değişmekle birlikte ortalama bal verimi 20 -30 kg. arasında bulunmaktadır. Bu kolonilerin arasında 70 - 80 kg bal veren çok verimli koloniler olduğu gibi ortalamanın altında 3 - 5 kg bal verenleri de vardır. Verimde fevkalade bir değişiklik görülmektedir.
5 - Kaliteli saf arı ırkları  bozulur mu?
Bir ırkın Oluşması için 100 yıllar geşmesi gerekmektedir,ancak bu süre zarfında ara hatlar görüle bilir .
1. Esmer, 2. Sarı, 3. Hindistan Arı Irkları olarak sınıflandırılabilir.
1.Esmer Arı Irkları
a)Kafkas arı ırkı (Apis mellifera caucasica)
b)Korniol arı ırkı (Apis mellifera carnica)
2. Sarı Arı Irkları
a)İtalyan arı ırkı (Apis mellifera ligustica)
b)Kıbrıs arı ırkı (Apis mellifera cypria)
c)Mısır arı ırkı
3. Hindistan Arı Irkları
a)Dev Arı (Apis dorsata)
b)Küçük Tip Arı (Apis florea)
c)Hint Arısı (Apis indica)
6-Arı Irklarının Temel Özellikleri :
Arı ırkları, hırçınlık, çalışkanlık, hastalıklara dayanıklılık gibi değişik özellikler gösterirler. Arı ırkları; büyüklük, renk, dil uzunluğu, vücudun kıl örtüsü, balmumu bezlerinin şekil ve büyüklüğü, kanat damar yapısı ve kanat büyüklüğü gibi; morfolojik özelliklerle birbirlerinden ayrılırlar.
Bugüne kadar yapılan taksonomik çalışmalarda; Dünya'da 24 arı ırkı, kesin olarak tanımlanmıştır. Bunlardan bazıları, ekonomik öneme sahip olup; ekolojik şartların elverdiği her yerde yetiştirilirler. Ekonomik değer taşıyan arı ırkları içinde; İtalyan, Kafkas ve Karniyol ilk sıralarda yer alırlar.
Bir Afrikalı alt tür olan; Apis mellifera scutellata, Güney Afrika’nın doğu ve güneyindeki bozkırlara aittir. Afrikalı arılar, Avrupalı arılarla, bir melez olan Afrikanize arı denen bir türü üretmek için çiftleştirildi. Bazen Afrikanize arıya, yüksek derecede kendisini koruma davranışından ötürü, "öldürücü arı" da denir.



                                                                                                         SAYGILAR
                                                                                                    Mustafa ŞİMŞEK

Bu haber 5391 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ANA ARI ÜRETİMİ | ANA ARI SATIŞI

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.?

Ana Arı Yapay tohumlama amacıyla erkek arı toplama.? Balarısı Islahı, Anaarı Yetiştirme ve Yapay Tohumlama,Arıcılıkta Yapay (Suni) Tohumlama,Arıcılıkta suni tohumla ve ...

Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma.

Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma. Ana arıya erkek arı yumurtası yumurtlatma ile ilgili Bulunanlar.? ana arı hangi ayda yumurtlar-ana arı neden yumur...

Siparişver




Canlı destek


Arıcılık El Kitabı (e-kitap)

HABER ARA


Gelişmiş Arama

ANKET

HANGİ IRK ARI İLE ÇALIŞILMALI.?








Tüm Anketler

.......Erkek Arı.......



Arılar Hakkında Detaylı Bilgiler15 Ocak 2018

........ANA ARI......





Queen bee production | Queen bee sale | Certified


Türkiye nin en kaliteli Arıcılık, araştırma geliştirme merkezi Dünyada Bulunan Arı Irklarını Ülkemizde arıcılık sektörünün hızlı gelişimini sağlamak ve Anadolu arıları başta olmak üzere - Karniyol ana arı satışı - Kafkas ana arı satışı - İtalyan ana arı satışı - Belfast ana arı satışı - Buckfast ana arı satışı - Anadolu ana arı satışı - Yığılca ana arı satışı - Muğla ana arı satışı - Damızlık Karniyol ana arı satışı - Damızlık Kafkas ana arı satışı - Damızlık İtalyan ana arı satışı - Damızlık Belfast ana arı satışı - Damızlık Buckfast ana arı satışı - Damızlık Anadolu ana arı satışı - Damızlık Yığılca ana arı satışı - Damızlık Muğla ana arı satışı - üretimi ve arı satışı yapmaktayız . Ülkemizde de farklı ırkların Adaptasyonunu sağlamak için siz arıcıların hizmetindeyiz. Bizleri güvenle tercih edebilirsiniz Her Irktan,cinsten Ana Arımız mevcuttur.